velhasıl

Durum: 23 - 0 - 0 - 0 - 30.12.2018 12:57

Puan: 195 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 2

uluslararası af örgütü

(tanım yapıyorum politik düşüncelerinizi aşağıya beklerim)
1961 de düşünce suçlarını, işkenceleri ve insan hakları suistimallerini incelemek ve ifşa etmek için kurulan örgüt günümüzde dünya çapında 7 milyon üyeye sahiptir. örgütün türkiye şubesi aktivistler tarafından gayriresmi 1995'te resmi olarak ise 2002'de açılmıştır.örgüt gerek ülkemizde gerek küresel düzeyde rapor yayınlamak, dava izlemek, protesto düzenlemek gbi etkinliklerle çalışmalarına devam etmektedir.
daha fazla bilgi için https://www.amnesty.org.tr

2018-2019 bütçe tavan ödenekleri

yanlışım varsa düzeltin bu kapatılan(birleştirilen) bakanlıkların 2018 bütçesinde olması lazım ama göremiyorum. onlar 2018 kısmında nereye eklenmiş ?

kuril adaları sorunu

trt world'ün bugünki haberine göre rus lidervladimir putin japonya başnakanı abe'yi koşulsuz şartsız barış antlaşması için ülkesine davet etmiş ama japonlar hala adaları istediklerini belirterek teklifi reddetmişlerdir.

enflasyon

pratik manada genel fiyat artışının ölçümüdür . tüketici fiyat endeksi ile ölçülür. endeks ise fiyat artışını belirli bir sepet üzerinden inceler. bu sepette gıdadan sağlığa, ulaşımdan lokanta ya kadar çeşitli alanlarda yüzlerce ürün ve hizmet bulunur. yani prensip olarak halkta enflasyon fiyat artışını belirler (örn: enflasyon%10 öyleyse kesin elektriğe zam gelir)gibi bir anlayış hakimken aslında fiyat artışı enflasyon rakamlarını belirler.
not: enflasyon ile oynamak bu sepete fiyatı çok oynamayan ve halk tarafından genel manada kullanılmayan eşyalar veya hizmetler konularak yapılmaktadır.
not2: ayrıca baz alınan yılın değiştirilmesi de bütün enflasyon rakamlarını alt üst edecektir ona da dikkat edilmesi gerekir. sonuçta artış denilen kavram her daim bi önceki değere bağlıdır. şuan baz yıl 2003tür.
güncel sepete tüik üzerinden ulaşılabilir

kaplan mt

türk fnss ve endonezyalı pt pindad şirketlerinin ortak yapımı olan orta ağırlık sınıfı tank kaplan mt bütün testlerini başarıyla tamamlayarak seri üretime hazır hale gelmiştir. tankın göze çarpan özelliği ise ana muharebe tankı olmaması. fnss genel müdürü konu hakkında özetle şunları belirtti:
kaplan mt ana muharebe tanklarından ateş gücü, zırh olarak daha zayıf olsa da maliyet ve etkinliği göze alındığında daha verimlidir.
son yıllarda yapılan savaşlar asimetrik savaşlardır ve artık düzenli ordu savaşları olmamaktadır.
asimetrik savaşta tanka ateş gücünden dolayı ihtiyaç duyulur ancak bu tankın başka tanka karşı korunmasına ihtiyaç yoktur çünkü karşı tarafta tank yoktur.
bunlardan dolayı artık operasyonu ucuz tanklar daha çok iş yapacak hale gelmiştir.
(kaynak: ntv ve defenceturk)

ya bu ötv neden kalkmıyor abi

bakan albayrak vergi affı ile ilgili soruya yaptığı açıklamasının sonunda şu eklemeyi yapıyor : "biz daha yalın ve daha tabana yayılmış vergi sistemi için çalışıyoruz" bundan dolayı ümitli olunabilir
https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201808291034942083-berat-albayrak-dovizle-kira-donemi-bitiyor/
-en aşağıda-

donetsk halk cumhuriyeti'nin lideri zakharchenko öldürüldü

tel taraflı olarak bağımsızlık ilan edip ukrayna'dan ayrılan donetsk halk cumhuriyetinin lideri zakharchenko (zaharçenko) uğradığı saldırı sonucu yaraları yüzünden öldü. sözde devletin yöneticileri suikastten ukrayna'yı sorumlu tuttu.
https://www.sozcu.com.tr/2018/dunya/donetsk-lideri-zaharcenko-patlamada-oldu-2602224/

gina haspel

bu hanımefendinin tayland'daki cia hapishanesinin başında olduğu zamanlarda boğulma hissi veren "waterboarding" adlı işkence yöntemini sıkça kullandırttığı rivayet ediliyor.
http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9XYXRlcmJvYXJkaW5n
türkçehttps://neopiksel.com/waterboarding-nedir/

şerif hüseyin

arabistan osmanlı'nın elinden çıkınca ingilizler tarafından mekke emiri yapılan şerif hüseyin suudlar onu yerinden edince kıbrıs'a kaçırıldı. oğlu abdullah ilk başta medine emiri olsa da suudlar orayı da alınca alınıp ürdün kralı yapıldı. ancak ingilizler ile bağını koparmaya çalışınca öldürüldü ve oğlu yerine geçti. şerif hüseyin'in diğer oğlu faysal ingilizler tarafından ilk başta suriye kralı yapılmak istensede hüküm süren fransızlar istemeyince ırak'a kral yapıldı. lakin birkaç darbe sonrasında kendisi ve bütün ailesi katledildi. şerif hüseyin'in son zamanlarını kıbrısta pişmanlık içerisinde geçirdiği rivayet edilir.
http://www.haksozhaber.net/serif-huseyinin-akibeti-16631yy.htm

ataşe

kısaca elçilik uzmanı
bir ülke tarafından bir başka ülkeye belli uzmanlık alanında temsil etmesi ve bilgi toplaması için görevlendirilmiş elçilik görevlisi. alanlarında uzman olmaları ve dil bilgileri önemlidir.
örn : askeri ataşe, bilim ataşesi, basın ataşesi.

montreux boğazlar sözleşmesi

1923 tarihli lozan antlaşması içerisindeki boğazlar sözleşmesinin yerini almak üzere 1936 yılında imzalanan ve boğazların tam denetimini türkiye ye veren antlaşmadır. lozanda boğazlarda asker ve silah bulundurulamıyordu.

sözleşme metni için https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://sam.baskent.edu.tr/belge/Montro_TR.pdf&ved=2ahUKEwiDtcmy35LdAhWvMewKHWvUDGoQFjAaegQIBBAB&usg=AOvVaw05x_iisSffrxjKo-1iQUcn

kasr-ı şirin antlaşması

1639 da osmanlı-safevi devleti arasında imzalanan ve günümüzde türkiye-iran ve ırak-iran sınırlarını büyük ölçüde belirleyen antlaşmadır.

osmanlı devleti'nin 17. padişahı 4. murat 14 yıl iran'ın kontrolünde kalan bağdat'ı almak için bağdat seferini düzenler. sefer başarıyla geçtikten sonra başlayan varış görüşmelerinin sonucunda bağdat, basra, şehrizor osmanlılar da; revan safevi devletinde kalır. böylece 13 yıl süregelen savaş son bulur ve bundan sonraki bütün savaşların barış görüşmeleri kasrı şirin üzerinden yürütülür.

john mccainsenatörün askeri müdahale istediği ülkeleri gösteren ilginç bir çalışma

islam işbirliği teşkilatı

örgüt 1969 yılında kudüsteki al-aksa mescidinin yakılması sonrasında oluşan tepki üzerine kurulmuştur.
türkiye'nin başından beri üye olduğu bu örgütün amacı ise: "islam dünyasının hak ve çıkarlarını korumak ve üye devletler arası işbirliği ve dayanışmayı artırmaktır."
merkezi kudüs'ün kurtarılmasına kadar cidde'dir(suudi arabistan).
örgütün şuan suriye askıda olmak üzere 57 üyesi vardır.
http://www.mfa.gov.tr/islam-isbirligi-teskilati.tr.mfa
https://www.oic-oci.org

mihail timofeyeviç kalaşnikov

milyonların bedduasını tasarladığı ak-47 adlı 19 ülkenin üretim iznini aldığı ve dünya çapında 100 milyonunun üzerinde adet ile rus kamu diplomasisine en büyük katkıyı sağlayan piyade tüfeğinin tasarımcısıdır. kendileri 23 aralık 2013te vefatlarına katkıda bulunduğu milyonların arasına katılmıştır. daha detaylı bilgi için (bkz:vikipedi)

kanuni sultan süleyman

sürekli övünülecek bir şahsiyet olduğunu tahmin ettiğim için şunu da ekleyeyim. osmanlı zirve dönemini, en parlak dönemini bu padişahla geçirdiğine göre bu zamandan sonra başlayan durağanlaşmaya kanuni zamanındaki yozlaşmaların payı büyüktür diyebilir miyiz ?

josef stalin

bu zat-ı mübarek daha ilk başa geçerken troçki yi yolunda atmasıyla başlayan sert yönetim şekline büyük temizlik, katyn katliamı gibi toplu ölüm emirleri ile devam etmiştir. iktidarına karşı en ufak bir eleştiriyi bile kabul etmeyen bu kişi savaş sırasındaki subay kadrosunun yarısını ya idam ettirmiş yada hapse göndermiştir. geri çekilen askerlerine ateş açtırması ile de tanınan bu dahiyane komutan ikinci dünya savaşı sırasınca rus milletinin veridiği 20 milyonu aşkın kayıp için (bkz:adolf hitler)den daha çok suçlanmaktadır. sadece bir lider olarak değil bir baba olarak da gereken sınavı başarıyla vermiş kendi birinci dünya savaşı'nda savaşmadığı halde, oğlu ikincisinde almanlara esir düştüğünde bütün takas ve fidye tekliflerini reddetmiş ve oğlunu ölüme terk etmiştir.

şuan minnet, sevgi ve saygı ile anılan bu yüce lider ile alakalı daha fazla bilgi için :(bkz:tarihin karanlık sayfaları)

kofi annan

bm nin güvenlik konseyi dışındaki ülkelerden genel sekreter seçme geleneğinin getirisi olarak 7. genel sekreter olarak görev yapmış ganalı zat-ı muhterem. kıbrıs sorununun çözümü için emek vermiş ama referandumda adanın rum kesimi yada bütün dünyanın bildiği şekilde kıbrıs cumhuriyeti hayır oyu verdiği için bu planlar gerçekleşememiştir. merhum 18 ağustosta vefat etmiştir

nato

(bkz:nato) yani kuzey atlantik antlaşması örgütü ikinci dünya savaşından sonra oluşan iki kutuplu dünyanın batı tarafını temsil eden uluslararası askeri örgüt. amacı ise ulaşmış olduğu ,en azından soğuk savaş döneminde, caydırıcılıktır.

lakin son dönemdeki abd-ab ilişkilerinden ötürü önemini yitirmiş ve kendini sorgulatır bir hali ruhiyeye sahip olduğu gözükmektedir

nato 5. madde

(bkz: nato) anlaşmasının belki de en ilgi çekici maddesi olan 5. madde şu şekildedir: "taraflar, kuzey amerika'da veya avrupa'da kendilerinden birine ya da daha fazlasına yöneltilecek silahlı bir saldırının, hepsine yönelmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldırı olursa, bm yasası'nın 51'inci maddesi'nde tanınan bireysel ya da kollektif öz savunma hakkını kullanarak herbirinin, kuzey atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile uyum içinde, silahlı güç kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak, saldırıya uğrayan taraf ya da taraflar'a yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. böylesi herhangi bir saldırı ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal güvenlik konseyi'ne bildirilecektir. güvenlik konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir.’’

buradan çoğu zaman nato üyesi bir devlete saldırı olduğunda bütün natoya saldırı olmuştur ve herkes savaşa girer gibi bi kanı ortaya çıkıyor.
ancak durum böyle değil maddedeki "silahlı güç kullanımı dahil olmak üzere"cümlesi bizlere nato'nun bir üyesine saldırılırsa hayırlı olsun 3. dünya savaşı çıktı kanısının yanlış olduğunu gösteriyor.
  • /
  • 2

idlib operasyonu

mete sohtaoğlu'nun aktardığı idlib menşeli yeni bir habere göre iran, rusya ve türkiye'nin idlib'de mutabakata vardığı belirtildi.

buna göre idlib'e bir saldırı
gerçekleşmeyecek fakat bunun karşılığında heyet-i tahrir-i şam ve hurasuddin'in silahlarını bırakarak kendilerini feshetmeleri istenecek. ayrıca idlib'deki yabancı savaşçıların silahlarını bırakarak idlib sınırları dışına çıkması istenecek.

türkiye'nin talebiyle sözlü bu mutabakat 7 eylül tarihinde yazıya geçirilecek.

[27-31 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

27 ağustos ile 31 ağustos 2018 tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri bu sefer karışık bir şekilde sizler için derledim. son maddenin altında geçtiğimiz arşivin linki de mevcut.

1.) israil savunma bakanı lieberman, 'orta doğu'da her yeri vurabilecek' gelişmiş bir füze sistemi satın aldıklarını duyurdu.

2.) beyaz saray'da evanjelist cemaatini ağırlayan abd başkanı trump, "rahip brunson'ın türkiye'den serbest kalması için savaşıyoruz. ve büyük ilerleme kaydettik" dedi.

3.) türkiye'nin sürekli kredi notunu düşüren moody's, abd'de mortage kredilerinde kasıtlı olarak yanlış not verdiği gerekçesiyle 16.25 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

4.) rusya dışişleri bakanı lavrov, "moskova ile ankara, idlib'deki ılımlı muhaliflerle teröristlerin ayrılması konusunda aynı fikirde" dedi.

5.) abd, soğuk savaş döneminde faal olan ve kuzey atlantik'te rusya'yı caydırma amacını taşıyan 2. filo'yu yeniden kurma kararı aldı.

6.) abd bu sefer de hindistan'ı tehdit etti. savunma bakan yardımcısı schriver, hindistan'ın rusya’dan s-400 hava savunma sistemleri dahil silah alma planları yüzünden yeni delhi yönetimine yaptırım uygulayabileceklerini söyledi.

7.) kars sarıkamış 9. komando tugay komutanlığı'nda görevli 284 kişilik profesyonel komando birliği, suriye'nin münbiç ile tel rıfat bölgelerine sevk edildi.

8.) suudi arabistan dışişleri bakanı adil el-cübeyr, iran’a karşı ek yaptırımların getirilmesinden yana olduklarını belirtti.

9.) suriyeli hıristiyanlar, terör örgütü ypg'nin örgüt propagandasını kabul etmediği için kapattığı kendilerine ait okulların durumunu protesto etti.

10.) new york times gazetesi, suudi arabistan'ın yemen’de amerikan bombalarıyla sivilleri katlettiğini belirterek, riyad yönetimine silah yardımının kesilmesi çağrısında bulundu.

11.) türk pilotların abd’de devam eden eğitimleri kapsamında pilotumuz tarafından ilk f-35 uçuşu gerçekleşti.

12.) 30 ağustos zafer bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan cumhurbaşkanı erdoğan, "yeni zaferlerin, yeni başarıların eşiğinde bulunduğumuza inanıyorum." ifadesini kullandı.

13.) rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü zaharova, türk vatandaşlarına yönelik vizelerin kolaylaştırılması için uzmanların sonbaharda istişarelerde bulunacağını söyledi.

14.) abd vatandaşı olan ve fetö'den aranan listesinde en üst sıralarda yer alan kemal öksüz, ermenistan'da yakalandı. öksüz'ün abd tarafından arandığı ve abd makamlarının verdiği bilgi doğrultusunda yakalandığı ifade edildi.

15.) ırak başbakanı ibadi'nin, ırak’ın ulusal güvenlik emniyet başkanı ve haşdi şabi heyet başkanı falih fayad’ı görevden aldığı bildirildi.

16.) rusya savunma bakanı şoygu, idlib'de (silah bırakma konusunda) silahlı grupların liderleriyle görüşmeler yürüttüklerini söyledi.

17.) abd başkanı donald trump, tehditlerine bir yenisini daha ekledi. trump, "dünya ticaret örgütü hizaya girmezse" abd'nin örgütten ayrılabileceğini söyledi.

18.) rusya'da emeklilik yaşının erkekler için 60'dan 65'e, kadınlar için de 55'ten 63'e yükselten tasarı, rus parlamentosunun alt kanadı duma tarafından kabul edilmişti. putin ise televizyona çıkarak 63 yaşın 60'a indirilmesini savundu.

19.) almanya başbakanı merkel, ınstagram hesabında ermenistan'ın başkenti erivan'ın görüntüsünün yer aldığı hikayesini 'azerbaycan'dan günaydın' mesajı ile paylaştı.

20.) fransa dışişleri bakanı jean-yves le drian, suriye konusunda rusya ve türkiye ile diyalogdan yana olduklarını söyledi.

21.) rusya savunma bakanlığı, kazakistan'daki sari-şagan poligonunda yeni bir "önleyici füze" denemesi gerçekleştirdi.

22.) kırgızistan ziyareti öncesi kırgız medyasında yazan cumhurbaşkanı erdoğan, türkiye'nin kırgızistan'ı ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu vurgulayıp, 'fetö ile mücadele konusunda iki ülke yan yana durmalı' ifadelerini kullandı. (kırgızistan, fetö'nün 'en güçlü olduğu ülke'.)

23.) türkiye'nin tataristan/kazan eski başkonsolosu turhan dilmaç, tataristan kahramanları listesine girdi.

24.) abd'nin, suriye'nin güneyindeki tanf bölgesindeki askeri üssüne çöl kamuflajlı sam füze sistemini yerleştirdiği görüldü.

25.) birleşmiş milletler (bm) rusya, iran ve türkiye'ye suriye'nin idlib kentine yapılacak olası askeri operasyonunun 'kimyasal savaşa' yol açabileceği uyarısında bulundu.

26.) iran dışişleri bakanı muhammed cevad zarif, “abd’nin kinci tavırlarına karşı, türkiye ile bölgesel işbirliği doğrultusunda yapıcı görüşmelerimiz oldu” dedi.

geçtiğimiz haftanın diplomasi arşivi:

[19-27 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

şamil basayev

rus ordusuna grozni'yi dar eden efsane çeçen komutan. ilgilisine:
mithat bereket'in 1996 yılında birinci çeçen-rus savaşını anlattığı ve şamil basayev ile röportaj yaptığı pusula belgeseli

Toplam entry sayısı: 23

nato

(bkz:nato) yani kuzey atlantik antlaşması örgütü ikinci dünya savaşından sonra oluşan iki kutuplu dünyanın batı tarafını temsil eden uluslararası askeri örgüt. amacı ise ulaşmış olduğu ,en azından soğuk savaş döneminde, caydırıcılıktır.

lakin son dönemdeki abd-ab ilişkilerinden ötürü önemini yitirmiş ve kendini sorgulatır bir hali ruhiyeye sahip olduğu gözükmektedir

islam işbirliği teşkilatı

örgüt 1969 yılında kudüsteki al-aksa mescidinin yakılması sonrasında oluşan tepki üzerine kurulmuştur.
türkiye'nin başından beri üye olduğu bu örgütün amacı ise: "islam dünyasının hak ve çıkarlarını korumak ve üye devletler arası işbirliği ve dayanışmayı artırmaktır."
merkezi kudüs'ün kurtarılmasına kadar cidde'dir(suudi arabistan).
örgütün şuan suriye askıda olmak üzere 57 üyesi vardır.
http://www.mfa.gov.tr/islam-isbirligi-teskilati.tr.mfa
https://www.oic-oci.org

time dergisinin donald trump'ın 'batışını' gösteren kapakları

bir başka açıyla bakılacak olursa trump azledilirse yerine. geçecek kişi (bkz:mike pence) ki bu ne kadar daha iyi bi durum oluşturur muallak.

rahip brunson’in bırakılması durumunda türkiye’ye ek ithalat vergileri kalkmayacak

bu olayın sebebini yaklaşan ara seçimlerde, oylarını almak için en büyük evanjelik kilisesine üye olan bir rahibi kurtarmak olarak bakarsak daha realist bi görüş sergilemiş olmaz mıyız? keza irana karşı olan adımın ekonomiyi sıkıştırıp iç devrim
tetiklemekten öteye geçeceğine inanmak ekonomik açıdan çok zor sonuçta her savaşın yüksek bir maliyeti var

montreux boğazlar sözleşmesi

1923 tarihli lozan antlaşması içerisindeki boğazlar sözleşmesinin yerini almak üzere 1936 yılında imzalanan ve boğazların tam denetimini türkiye ye veren antlaşmadır. lozanda boğazlarda asker ve silah bulundurulamıyordu.

sözleşme metni için https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://sam.baskent.edu.tr/belge/Montro_TR.pdf&ved=2ahUKEwiDtcmy35LdAhWvMewKHWvUDGoQFjAaegQIBBAB&usg=AOvVaw05x_iisSffrxjKo-1iQUcn

ataşe

kısaca elçilik uzmanı
bir ülke tarafından bir başka ülkeye belli uzmanlık alanında temsil etmesi ve bilgi toplaması için görevlendirilmiş elçilik görevlisi. alanlarında uzman olmaları ve dil bilgileri önemlidir.
örn : askeri ataşe, bilim ataşesi, basın ataşesi.
Henüz takip eden biri yok.