velhasıl

Durum: 23 - 0 - 0 - 0 - 30.12.2018 12:57

Puan: 195 -

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 2

time dergisinin donald trump'ın 'batışını' gösteren kapakları

bir başka açıyla bakılacak olursa trump azledilirse yerine. geçecek kişi (bkz:mike pence) ki bu ne kadar daha iyi bi durum oluşturur muallak.

rahip brunson’in bırakılması durumunda türkiye’ye ek ithalat vergileri kalkmayacak

bu olayın sebebini yaklaşan ara seçimlerde, oylarını almak için en büyük evanjelik kilisesine üye olan bir rahibi kurtarmak olarak bakarsak daha realist bi görüş sergilemiş olmaz mıyız? keza irana karşı olan adımın ekonomiyi sıkıştırıp iç devrim
tetiklemekten öteye geçeceğine inanmak ekonomik açıdan çok zor sonuçta her savaşın yüksek bir maliyeti var

kevser avcı uçağı

tesnim haber ajansı şu cümleyi kurmuş zaten "iran’ın tanıttığı kevser savaş uçağıda f-5 savaş uçağının modernize edilmiş halidir. " ajans buradaki önemli başarıyı kendi motorları olan owj'u uçağa koymaları olarak bildiriyor.
https://www.tasnimnews.com/tr/news/2018/08/25/1810905/iran-ın-savaş-uçağı-kevser-f-5-in-kopası-mı/amp
  • /
  • 2

idlib operasyonu

mete sohtaoğlu'nun aktardığı idlib menşeli yeni bir habere göre iran, rusya ve türkiye'nin idlib'de mutabakata vardığı belirtildi.

buna göre idlib'e bir saldırı
gerçekleşmeyecek fakat bunun karşılığında heyet-i tahrir-i şam ve hurasuddin'in silahlarını bırakarak kendilerini feshetmeleri istenecek. ayrıca idlib'deki yabancı savaşçıların silahlarını bırakarak idlib sınırları dışına çıkması istenecek.

türkiye'nin talebiyle sözlü bu mutabakat 7 eylül tarihinde yazıya geçirilecek.

[27-31 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

27 ağustos ile 31 ağustos 2018 tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri bu sefer karışık bir şekilde sizler için derledim. son maddenin altında geçtiğimiz arşivin linki de mevcut.

1.) israil savunma bakanı lieberman, 'orta doğu'da her yeri vurabilecek' gelişmiş bir füze sistemi satın aldıklarını duyurdu.

2.) beyaz saray'da evanjelist cemaatini ağırlayan abd başkanı trump, "rahip brunson'ın türkiye'den serbest kalması için savaşıyoruz. ve büyük ilerleme kaydettik" dedi.

3.) türkiye'nin sürekli kredi notunu düşüren moody's, abd'de mortage kredilerinde kasıtlı olarak yanlış not verdiği gerekçesiyle 16.25 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

4.) rusya dışişleri bakanı lavrov, "moskova ile ankara, idlib'deki ılımlı muhaliflerle teröristlerin ayrılması konusunda aynı fikirde" dedi.

5.) abd, soğuk savaş döneminde faal olan ve kuzey atlantik'te rusya'yı caydırma amacını taşıyan 2. filo'yu yeniden kurma kararı aldı.

6.) abd bu sefer de hindistan'ı tehdit etti. savunma bakan yardımcısı schriver, hindistan'ın rusya’dan s-400 hava savunma sistemleri dahil silah alma planları yüzünden yeni delhi yönetimine yaptırım uygulayabileceklerini söyledi.

7.) kars sarıkamış 9. komando tugay komutanlığı'nda görevli 284 kişilik profesyonel komando birliği, suriye'nin münbiç ile tel rıfat bölgelerine sevk edildi.

8.) suudi arabistan dışişleri bakanı adil el-cübeyr, iran’a karşı ek yaptırımların getirilmesinden yana olduklarını belirtti.

9.) suriyeli hıristiyanlar, terör örgütü ypg'nin örgüt propagandasını kabul etmediği için kapattığı kendilerine ait okulların durumunu protesto etti.

10.) new york times gazetesi, suudi arabistan'ın yemen’de amerikan bombalarıyla sivilleri katlettiğini belirterek, riyad yönetimine silah yardımının kesilmesi çağrısında bulundu.

11.) türk pilotların abd’de devam eden eğitimleri kapsamında pilotumuz tarafından ilk f-35 uçuşu gerçekleşti.

12.) 30 ağustos zafer bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan cumhurbaşkanı erdoğan, "yeni zaferlerin, yeni başarıların eşiğinde bulunduğumuza inanıyorum." ifadesini kullandı.

13.) rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü zaharova, türk vatandaşlarına yönelik vizelerin kolaylaştırılması için uzmanların sonbaharda istişarelerde bulunacağını söyledi.

14.) abd vatandaşı olan ve fetö'den aranan listesinde en üst sıralarda yer alan kemal öksüz, ermenistan'da yakalandı. öksüz'ün abd tarafından arandığı ve abd makamlarının verdiği bilgi doğrultusunda yakalandığı ifade edildi.

15.) ırak başbakanı ibadi'nin, ırak’ın ulusal güvenlik emniyet başkanı ve haşdi şabi heyet başkanı falih fayad’ı görevden aldığı bildirildi.

16.) rusya savunma bakanı şoygu, idlib'de (silah bırakma konusunda) silahlı grupların liderleriyle görüşmeler yürüttüklerini söyledi.

17.) abd başkanı donald trump, tehditlerine bir yenisini daha ekledi. trump, "dünya ticaret örgütü hizaya girmezse" abd'nin örgütten ayrılabileceğini söyledi.

18.) rusya'da emeklilik yaşının erkekler için 60'dan 65'e, kadınlar için de 55'ten 63'e yükselten tasarı, rus parlamentosunun alt kanadı duma tarafından kabul edilmişti. putin ise televizyona çıkarak 63 yaşın 60'a indirilmesini savundu.

19.) almanya başbakanı merkel, ınstagram hesabında ermenistan'ın başkenti erivan'ın görüntüsünün yer aldığı hikayesini 'azerbaycan'dan günaydın' mesajı ile paylaştı.

20.) fransa dışişleri bakanı jean-yves le drian, suriye konusunda rusya ve türkiye ile diyalogdan yana olduklarını söyledi.

21.) rusya savunma bakanlığı, kazakistan'daki sari-şagan poligonunda yeni bir "önleyici füze" denemesi gerçekleştirdi.

22.) kırgızistan ziyareti öncesi kırgız medyasında yazan cumhurbaşkanı erdoğan, türkiye'nin kırgızistan'ı ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu vurgulayıp, 'fetö ile mücadele konusunda iki ülke yan yana durmalı' ifadelerini kullandı. (kırgızistan, fetö'nün 'en güçlü olduğu ülke'.)

23.) türkiye'nin tataristan/kazan eski başkonsolosu turhan dilmaç, tataristan kahramanları listesine girdi.

24.) abd'nin, suriye'nin güneyindeki tanf bölgesindeki askeri üssüne çöl kamuflajlı sam füze sistemini yerleştirdiği görüldü.

25.) birleşmiş milletler (bm) rusya, iran ve türkiye'ye suriye'nin idlib kentine yapılacak olası askeri operasyonunun 'kimyasal savaşa' yol açabileceği uyarısında bulundu.

26.) iran dışişleri bakanı muhammed cevad zarif, “abd’nin kinci tavırlarına karşı, türkiye ile bölgesel işbirliği doğrultusunda yapıcı görüşmelerimiz oldu” dedi.

geçtiğimiz haftanın diplomasi arşivi:

[19-27 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

şamil basayev

rus ordusuna grozni'yi dar eden efsane çeçen komutan. ilgilisine:
mithat bereket'in 1996 yılında birinci çeçen-rus savaşını anlattığı ve şamil basayev ile röportaj yaptığı pusula belgeseli

Toplam entry sayısı: 23

nato

(bkz:nato) yani kuzey atlantik antlaşması örgütü ikinci dünya savaşından sonra oluşan iki kutuplu dünyanın batı tarafını temsil eden uluslararası askeri örgüt. amacı ise ulaşmış olduğu ,en azından soğuk savaş döneminde, caydırıcılıktır.

lakin son dönemdeki abd-ab ilişkilerinden ötürü önemini yitirmiş ve kendini sorgulatır bir hali ruhiyeye sahip olduğu gözükmektedir

islam işbirliği teşkilatı

örgüt 1969 yılında kudüsteki al-aksa mescidinin yakılması sonrasında oluşan tepki üzerine kurulmuştur.
türkiye'nin başından beri üye olduğu bu örgütün amacı ise: "islam dünyasının hak ve çıkarlarını korumak ve üye devletler arası işbirliği ve dayanışmayı artırmaktır."
merkezi kudüs'ün kurtarılmasına kadar cidde'dir(suudi arabistan).
örgütün şuan suriye askıda olmak üzere 57 üyesi vardır.
http://www.mfa.gov.tr/islam-isbirligi-teskilati.tr.mfa
https://www.oic-oci.org

time dergisinin donald trump'ın 'batışını' gösteren kapakları

bir başka açıyla bakılacak olursa trump azledilirse yerine. geçecek kişi (bkz:mike pence) ki bu ne kadar daha iyi bi durum oluşturur muallak.

rahip brunson’in bırakılması durumunda türkiye’ye ek ithalat vergileri kalkmayacak

bu olayın sebebini yaklaşan ara seçimlerde, oylarını almak için en büyük evanjelik kilisesine üye olan bir rahibi kurtarmak olarak bakarsak daha realist bi görüş sergilemiş olmaz mıyız? keza irana karşı olan adımın ekonomiyi sıkıştırıp iç devrim
tetiklemekten öteye geçeceğine inanmak ekonomik açıdan çok zor sonuçta her savaşın yüksek bir maliyeti var

montreux boğazlar sözleşmesi

1923 tarihli lozan antlaşması içerisindeki boğazlar sözleşmesinin yerini almak üzere 1936 yılında imzalanan ve boğazların tam denetimini türkiye ye veren antlaşmadır. lozanda boğazlarda asker ve silah bulundurulamıyordu.

sözleşme metni için https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://sam.baskent.edu.tr/belge/Montro_TR.pdf&ved=2ahUKEwiDtcmy35LdAhWvMewKHWvUDGoQFjAaegQIBBAB&usg=AOvVaw05x_iisSffrxjKo-1iQUcn

ataşe

kısaca elçilik uzmanı
bir ülke tarafından bir başka ülkeye belli uzmanlık alanında temsil etmesi ve bilgi toplaması için görevlendirilmiş elçilik görevlisi. alanlarında uzman olmaları ve dil bilgileri önemlidir.
örn : askeri ataşe, bilim ataşesi, basın ataşesi.
Henüz takip eden biri yok.