vugar mammadli

Durum: 0 - 0 - 0 - 0

Puan: 0 -

7 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Yorumcu.

Henüz bio girmemiş.
Henüz hiç entry girmemiş.
Henüz hiç başlık açmamış.

20.08.2018 abd ankara büyükelçiliği'ne saldırı

ankara'da atatürk bulvarı üzerinde seyir halinde olan henüz plakası belirlenemeyen bir otomobilden abd büyükelçiliği binasına doğru ateş açıldı.

kurşunlardan biri güvenlik kulübesinin camına isabet ederken, araç hızla bölgeden uzaklaştı.

abd büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada: "bu sabahın erken saatlerinde abd büyükelçiliği'nde bir güvenlik olayının gerçekleştiğini teyit edebiliriz. herhangi bir yaralanmayla ilgili herhangi bir raporumuz yok ve ayrıntıları araştırıyoruz. türk ulusal polisine hızlı yanıtları için teşekkür ediyoruz." denildi.

ankara valiliği'nden ise şu açıklama geldi:"20.08.2018 günü saat 05.30 sularında, atatürk bulvarı üzerinde seyreden beyaz renkli bir araç içinden, kimliği henüz tespit edilemeyen şahıs veya şahıslar tarafından, abd büyükelçiliği nizamiyesine doğru 6 el ateş edilmiştir. yapılan ilk incelemeler sonucunda, 3 adet merminin demir kapıya ve camlı bölüme isabet ettiği, herhangi bir can kaybının olmadığı anlaşılmıştır. olaya ilişkin çalışmalar devam etmekte olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir."

konuyla ilgili dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, bu sabah abd'nin ankara büyükelçiliği'ne yapılan silahlı saldırıyı kınadıklarını açıkladı.

ak parti sözcüsü ömer çelik abd büyükelçiliği'ne yapılan silahlı saldırı için "açık bir provokasyon" dedi.

son dönemde oldukça gergin olan abd-türkiye ilişkilerinde yeni bir gelişme.

iran'a neden güvenilmez

öncelikle iran neden güvenilmez şu sebeplerden ;
1. iran ile tarihsel bir rekabet çekişmemiz var.
2.aramızda sürekli bir git-gel oluşması mezhepsel farklılıklar ile
3.iran'nın osmanlı zamanındaki karamanoğlu beyliği gibi sonradan çıkar oyunu siyaseti izleyen bir devlet olması.
4.farslıların çok kibirli olması bakın islam bile farslıların geleneksel kültürünü etkilese de baskılayamamış.
5.iran'ın batı (ab ve abd) ile ilişkileri çok gizli yürütmesi.
6. iran'ın bölgede mezhepçilik politikası ile ırak, suriye ve lübnan da karışıklık çıkarması ile bölgenin istikrarsız olmasında payı olması.
7.iran'ın afganistan'dan gelen göçmenleri türkiye'ye göndermesi.
8.uyuşturucu konusunda kendi ülkesinde idama kadar giden yasaları mevcut iken türkiye ile sınır olan yerlerde buna göz yumması.
daha nice sebepler var tabi bunlar değil ki iran parçalansın. iran parçalansa zaten en çok türkiye zarar görür. lakin iran türkiye ile sadece dönemsel bazlı ortaklık yapıyor bölgede kendisine rakip bir güç istemiyor (bkz:saddam hüseyin). iran'ın ben kapalı kapılar ardında abd ile işbirliği yaptığını düşünüyorum. çünkü ikisi sürekli ortadoğu karıştıran birbirine en çok sert çıkmasına karşı birbirlerinin ayaklarına çoğu zaman basmayan iki gizli müttefik gibi. samuel huntington (bkz: medeniyetler çatışması) teorisine göre gerçekten de din eksenli bir çatışma alanı oluşturdular.arapların düşmanı israil iken bir anda iran çıktı. arap ve israil ülkeleri bir yanda iran bir yanda gibi bir oluşum gerçekleşti. bu kapsamda israil nefes aldı bir anlamda her tarafı psikolojik olarak düşmanla çevrili iken şu an böyle bir durum söz konusu değil.

1995 azerbaycan darbe girişimi

mart 1995 tarihinde, azerbaycan cumhurbaşkanı haydar aliyev'e yönelik darbeyi, tansu çiller'in onayı ile dönemin türk cumhuriyetlerinden sorumlu devlet bakanı ayvaz gökdemir, emniyet genel müdürü ağar, ibrahim şahin ve korkut eken planlamış, ancak mit'in olayı süleyman demirel'e bildirmesi ve cumhurbaşkanı'nın da aliyev'i haberdar etmesi ile darbe girişimi başarısızlığa uğramıştır."

- mit susurluk raporu

türkiye'nin kardeş olarak tabir ettiği , bir millet iki devlet mottosunu tekrarladığı devlete yaptığı girişimdir.

Toplam entry sayısı: 0

Henüz takip eden biri yok.