woodrow wilson

amerikalı akademisyen, siyasetçi ve amerika birleşik devletleri'nin 28. başkanı.1912 yılında yapılan abd başkanlık seçimlerini kazandı. 1916 yılında yapılan başkanlık seçimlerini bir kez daha kazandı ve beyaz saray'da arka arkaya iki dönem başkanlık yapan ikinci demokrat oldu. uluslararası ilişkiler'in bilimsel bir alan olarak incelenmesini teklif eden ilk kişidir. uluslararası sistemde abd, birinci dünya savaşı’na müdahil olmasa da bu yapılanmada yer alabilmek adına woodrow wilson on dört maddelik wilson ı̇lkeleri’ni yayınlamıştır. 1.dünya savaşından sonra petrolün değer kazanmasında wilson ilkelerinin etkisi büyüktür. bu ilkeler abd’nin 1.dünya savaşı'ndan sonra kurulmasını istediği dünya düzenine ilişkin görüşlerini ifade eder. wilson'ın önerileri savaş sonrası etkili olmuş ve bu dönemden sonra uluslararası ilişkiler kürsüleri açılmıştır. ikinci dünya savaşı’ndan sonra ise birleşmiş milletler gibi siyasi birliklerin yükselmesine ön ayak olmuştur.
realistlikten uzak idealist zat-ı muhterem. zannımca savaş sonrası pazarlıklarında ülkesine erken dönmeseydi ikinci dünya savaşını başlatacak olan versay antlaşmasının koşulları bu kadar ağır olmazdı.
her ne kadar tarihe “barışçı” olarak geçse de bence ilkelerinin amacı barış getirmekten çok mevcut sistemi değiştirmektir.
wilson ilkelerinin vasıtasıyla amerika birleşik devletlerine manda yönetimi denilen aracını kullanarak afrika ve ortadoğu'da kendine hareket sahası yaratmış bir abimiz...