yakub cemil

ittihat ve terakki cemiyeti uyesi ve bu cemiyetin 2 silahşöründen birisidir.

korkusuz, acımasız ve tam bir emir adamı olan yakub cemil'i iki efsane anısı vardır;

birincisi, rivayete göre idam edilmeye götürülürken, kendisini kurşuna dizecek olan idam mangası için yoldan geçen bir karpuz arabasını durdurup “aslanlarım susamıştır” diyen ve askerlerin kendi idam emrini veren komutanın sözünü dinlemeyince kendi ölüm emrini vermiş koca yürekli adamdir

yine bir başka rivayete göre mustafa kemal kendisi için şöyle buyurmuş. “ eğer bir gün ihtilal yaparsam yanıma ilk alacağım adam yakup cemildir, ihtilali yaptıktan sonra ilk asacağım adam da yakup cemildir”.

ikincisi babıali'yi darbe için bastıkları zaman nazım paşa, karşı gelmiş yaptıklarının ölümle sonuçlanacağını söylemiştir.bunun üzerine talat paşa konuşulup anlasbilecegini söylemiştir.yakup cemil silahını çekip oracıkta nazım paşayı öldürmüştür.talat paşa ne yaptın dedikten sonra yakup cemil şöyle demiştir , bunlar konuşmaktan anlamazlar.
dava arkadaşları ile ters düştükten sonra vatana ihanet suçundan idam edilen ancak karısına "vatana üstün hizmet maaşı" bağlanan türk istihbaratçısıdır.
ittihat ve terakki'nin ön saflarında yer alan, bab-ı ali baskınında baş rolde yer alan efsane istihbaratçı.
büyük istihbaratçılarımızdan birisidir. istihbaratçıların mezar taşı olmaz derler neler yaptığını nelerden fedakarlık ettiklerini tam olarak bilmesekte bir dönem vatan için ciddi işler başardığını düşündüğümüz vatan evlatlarından biridir. işlerinin bir çoğunun gizli kalmış olmasına karşın bugün hala bilinir olması halk nezlinde sahip oldukları değeri gün yüzüne çıkarmaktadır. (bkz:kuşcubaşı eşref)
yakub cemil adanmışlığın timsali, cesaretin vücut bulmuş halidir. memleketin yokluklarında tüm varlığını bu yoklukla hemhal etmiş saygıdeğer insandır. ittihatçıların önde giden görev adamıdır. saygı duyulasıdır.