yerlileştirme

kavram olarak yerelleştirme yabancı ürünü ülkeye özgü hale getirme iken yerlileştirme ise yabancı ürünün muadilini üretme anlamında kullanılır. son yıllarda ülkemizde bu alanda ciddi çabalar var. sözgelimi onların heronu varsa bizim ankamız, onların predatoru varsa bizim de bayraktarımız üretime geçirildi. özellikle savunma sanayiinde yerlileştirmeye çok önem veriliyor. kötü komşu insanı ev sahibi yapıyor anlaşılan. yalnızca savunma sanayii değil, ihracatımız için ihtiyaç duyduğumuz ara malların da üretilmesi yönünde hükümetimizce alınmış kararlar var. böylece döviz sıkıntısı yaşanmayacağı hesaplanmakta.
yerlileştirmeyi ithal ikameden ayıran faktör, bunun ihracata dayalı kalkınmada girdi olarak kullanılması.
temelleri ittihat ve terakki doneminde atilan "milli iktisat politikasi"nin (esasinda 1960 lara kadar sürmüştür), yerini cumhuriyet doneminde "ithal ikame politikasi"nin aldığı, ozunde sanayi kalkinma hamlesinin olduğu ,ulkenin sıçrama yapabilmesinin tek yolu olan çalışmalardır.
yerlileştirme ve millileştirme son günlerde sürekli duyduğumuz ve birlikte anılan kavramlar fakat birbirlerinden farklı anlamlara geliyorlar.
yerli bir ürün o ürünün söz konusu ülkede üretilmesi olarak ifade edilebilirken millilik ürünün fikri haklarının o ülkeye ait olmasıdır.

mesela atak helikopteri yüzde yüz millidir fakat tamamen yerli değildir. bu durum atak dışındaki diğer ülkelerin ürettikleri için de olabilir. günümüzde rusya gibi kapalı ülkeler bile maliyeti düşünürek savunma sanayi ürünlerinde kullandıkları bazı parçaları ithal edebiliyor.
baas rejimlerinin olmazsa olmazı yerliliktir.
kaddafi
saddam
esad
cemal abdulnasir
bu diktatötörler iktidarı ele geçirince ülkenin petrolünü devlete bağlamışlardır.
ve üretime önem vermişlerdir.önem vermeleride boşa çıkmıştır maalesef arap ülkeleri bir turlu uretimi becerememistir.suriyeninde irakında libyaninda adam akıllı bir sanayisi bile yoktur.hatta iranında öyle.
türkiye'de bugün siyasilerin yaptığı yerli milli söylemleri tamamen seçmene motivasyon sağlama amaçlıdır.sokağa çıkın bize ait olan araba bize ait olan bir telefon görebiliyor musunuz ? hayır !
daha tarımda yerli olamayan türkiye nasıl yerli milli olacak anlamış değilim.
ankaradaki beyefendilerdi cumhuriyet fabrikalarıni satan ? hani yerli millilerdi daha geçen ay şeker fabrikaları kapatıldı ? tanrı aşkına bırakın böyle söylemeleri ey siyasiler :)