yıldırım savaş taktiği (blıtzkrıeg)

yıldırım savaşı(blitzkrieg) nazi almanyası'nın ikinci dünya savaşında uyguladığı başarılı sonuçlar aldığı savaş taktiğidir.yıldırım savaşı, ikinci dünya savaşı'nda almanların savaş doktrinidir.bunun amacı hızlı ve ani saldırılarla düşmanın düzenli bir savunma kurması engellemek, sonra da hızlı bir şekilde yok etmektedir.birinci dünya savaşında uygulanan siper savaş yöntemine karşı geliştirilmiştir. özellikle fransa'nın hemen işgal edilmesi bu savaş stratejisi sayesindedir.fransızların

çok güvendiği majino hattı bu doktrin ile aşılmıştır.
tankların, uçakların ve zehirli gazların gelişmesiyle siper savaşları terkedilmiş, çok hareketli savunmaya geçilmiştir.almanların bütün savaş araçları ikinci dünya savaşında bu doktrin üzerine üretilmiştir.blitzkrieg başarılı olabilmesi için 4 önemli koşul vardı.iyi arazi, iyi hava desteği, iyi lojistik.bu savaş doktrini batı cephesinde çok etkili olmasına karşın sovyet arazisinin karlı, çamurlu lojistik desteğin sıkıntı olması sebebiyle başarısız olmuştur.batı cephesinde ise hava üstünlüğünü zamanla kaydedilmesi, almanların yenilmesini sağlamıştır.
"hızlı giden atın ..." diye bir söz var türkçede. evet naziler süratle düşmanlarını bezdirmiştir ama sonrasında ele geçirdikleri toprakları tutmak da zorluk çekmişlerdir zinde kuvvetlerin devreye girmesiyle... israilin savaş stratejisi de tam olarak budur. nüfusu az, yüzölçümü küçük bir ülke olan israil hayatta kalabilmek için uzun süreli yıpratıcı savaşlardansa kısa süreli etkili savaşları tercih etmektedir.
4 günde paris'e girdirten bir taktik
uygulanabilirlik açısından iyi sürdürülebilirlik açısından kötü bir taktiktir.
düzenli ordular arasında kullanılırsa etkili olabilen ancak gerilla savunmasına karşı pek zafer getirmeyecek savaş taktiğidir. terör örgütleri yada eğitimli yerel milisler karşısında yıldırım şeklinde ilerlenirse düşman unsurları ister istemez hattın içinde kalır. hat içine giren düşman hem birliklerinizin kuşatılmasına hem de lojistik destek yollarınızın tahrip edilmesine yol açacaktır.