yüzüncü yıl

yüzüncü yıl...
yüzüncü yıllar sembolik ve metaforik anlamlar taşır. takımlar, yüzüncü yılına girerken sağlam kadrolar, taktik becerisi ve bilgisi yüksek teknik adamlarla yeni sezona başlarlar. zaten her teknik adam da o takımlarla çalışmak ister. takımlar yüzüncü yıllarında “şampiyonluk" parolasıyla yola çıkar. besteler, marşlar hazırlar ve “birliktelik" hedefiyle yola çıkar.
bundan 35 sene evvel, henüz mhp, mçp iken, devlet bahçeli, bir konuşmasında, cumhuriyetimizin ilanının 29 ekim 1923’ün 100. yılında yani 2023’de kendi hedeflerini sıralamıştı.
bundan 16 yıl evvel iktidara gelen akp'de hedefini 2023 yılına endekslemişti.
bu yıl, mustafa kemal'in atatürk olma yolundaki ilk adımını attığı 19 mayıs 1919 gününün 100. yılını kutlayacağız. ertesi yıl, türkiye büyük millet meclisi'nin açılacağı yılın 100. yılı olacak. bundan dört yıl sonra o meşhur 2023 yılına geleceğiz.
esas anlatmak istediğim nokta ise bundan sonra başlıyor.
2 nisan 1917 abd resmen ı. dünya savaşı'na girdi. 29 mart 2017 birleşik krallık'ta brexit rüzgarlarının estiği gündü. yunanistan 27 haziran 1917’de savaşa katıldı, bundan 101 yıl sonra, doğu akdeniz'de kıbrıs'ımız'da hak iddia ediyor ve karasularını 12 mile çıkaracağını söylüyor. yani ege'nin %91’ine hakim olacak. 6 temmuz 1917’de lawrance, arap isyancılarla akabe şehrine girdi. ekim 2017’de suudi arabistan'da veliaht prens muhammed b. selman oluyor. 5 kasım 2017’de ise ‘yolsuzluk operasyonu' adı altında, ‘prens darbesi'ni yaptı.
1919 yılı ise atatürk'ün samsun'a çıktığı yıl olarak karşımıza çıkıyor, yukarıda bahsedildiği gibi, ıttihat ve terakki'nin malta'ya sürgün edilmesi ile tasfiye süreci başladı. hasan tahsin, sütçü ımam, yörük ali efe, müftü ahmet hulusi gibi halk kahramanlarımızın milli mücadele’nin fitilini ateşlemişti. daha sonra kuvayi milliye olarak örgütlenen ‘kurtuluş örgütümüz' atatürk öncülüğünde birleşti ve profesyonel ordu halini aldı. sonuç ‘mutlak zafer' olmuştu. bir milletin uyanışı başlamıştı.
şimdi ise, belçika'da, fransa'da hal sokaklarda. ıran’da sokaklar sıcak. ukrayna-rusya hattı gergin. ısrail, ortadoğu'da beklemediği yerden ikinci tokadı suriye'de yedi. arap nato'su yolda. bunlar güncel gelişmeler iken, aynı ı. dünya savaşı'nda olduğu gibi yine şişkin nüfus ve piyasalar mevcut, tüm dünya'da yükselen milliyetçilik yine etkin. kısacası yaklaşıyor yaklaşmakta olan. 2019 yılında birçok ülkede iktidarlar değişecektir. ıngiltere veya abd'ye yakınlık göstermeyen yada sabıkası olan liderler için yol ayrımı vakti yaklaşmıştır.